V rámci projektu jsme zmapovali integrační projekty financované fondy EU v období 2014-2020 a formulovali jsme doporučení pro další programové období 2021-2027. K dispozici je kompletní evaluační zpráva a také obsáhlá databáze integračních projektů, která vznikla ve spolupráci se SIMI. Hodně si slibujeme také od spolupráce, kterou se podařilo navázat napříč migračním a integračním sektorem.
Co jsme zjistili?
V programovém období 2014-2020 proběhlo 762 projektů na podporu integrace cizinců v celkovém objemu 1,8 mld. Kč. Integraci cizinců podporovaly dva fondy: AMIF (Azylový, migrační a integrační fond) a ESF (Evropský sociální fond), konkrétně operační programy OP Z (Zaměstnanost), OP PPR (Praha – pól růstu ČR) a OP VVV (Výzkum, vývoj a vzdělávání).
- AMIF podporoval zejména regionální Centra na podporu integrace cizinců, systémové projekty OAMP, vzdělávání pedagogů a informovanost veřejnosti. V CPIC podpořil 49 tisíc migrantů ze 3. zemí.
- OP Z (ESF) podporoval zejména integraci cizinců na trh práce, individuální podporu zranitelných skupin, vzdělávání profesionálů a inovační projekty. 2 tisíce migrantů absolvovalo poradenství, mentoring či vzdělávání v oblasti zaměstnanosti nebo kurzy češtiny.
- OP PPR (ESF) financoval podporu dětí a žáků s OMJ (odlišným mateřským jazykem) a jejich pedagogů na pražských školách a práci několika komunitních center. Bylo podpořeno 361 pražských mateřským, základních nebo středních škol (třetina až polovina škol) při podpoře žáků s OMJ, všech žáků školy a jejich pedagogů. Komunitní centra měla cca 4 tisíce klientů.
- rozsah podpory integrace z OP VVV (ESF) nebylo možno určit, protože program neumožňuje identifikovat podpořené migranty (např. děti/žáky cizince nebo žáky s OMJ). Užitek pro integraci nicméně přinesl aspoň jeden systémový projekt OP VVV.
Jak jsme podporu integrace cizinců prostřednictvím projektů vyhodnotili?
- Projekty přinesly užitek v individuální podpoře migrantů a profesionálů. Podporované intervence se osvědčily, nicméně nebyly dostupné na celém území ČR a všem migrantům. Systémovou podporu integrace financoval zejména AMIF, systémový potenciál ESF byl využit málo.
- Integrační projekty hrazené z ESF je obtížné identifikovat a monitorovat. Chybí jednotný indikátor podpory migrantů. Také proto je obtížné projekty vůbec zmapovat, natož vyhodnotit jejich výstupy nebo dopad projektů. Výsledky ani dopady projektů nebyly věcnými sekcemi resortů systematicky sledovány.
- Projekty ESF jsou většinou jednorázové, nenavazují na sebe ani na systémová opatření. Neexistující návaznost na kvalitní projekty a jejich intervence je plýtváním potenciálu pracovníků i celých institucí.
- Resorty nevyužívaly systematicky fondy EU k financování politiky integrace cizinců, operační programy ESF nebyly provázány s Koncepcí integrace cizinců (KIC). AMIF využíván byl, ESF spíše výběrově.
- Koordinace mezi fondy a programy sloužila pouze k zabránění duplicitnímu financování opatření. Výzvou pro budoucí období je taková koordinace mezi fondy AMIF a ESF, a mezi programy NP AMIF, OP Z+ a OP JAK, aby sloužila k řízení financování integrace napříč resorty a pomáhala naplňovat průřezové cíle Koncepce integrace cizinců.
Jaká jsou naše doporučení?
- Využívat finance z fondů EU k pilotáži potřebných systémových opatření. Ověřené intervence nebo systémová řešení zavádět do praxe a zajistit jim dlouhodobé koncepční financování.
- Monitorovat podporu osob s migrační zkušeností bez ohledu na jejich občanství a věk. Sjednotit monitoring podpořených osob s migrační zkušeností v ESF a AMIF a sledovat a vyhodnocovat realizaci integračních projektů napříč programy v návaznosti na priority státní Koncepce integrace cizinců. Integrační projekty aspoň výběrově evaluovat.
- Zajistit dlouhodobou a systematickou podporu kvalitním intervencím. Nepřipustit, aby úspěšné intervence zůstaly bez návaznosti, aby zanikaly kvalitní služby a týmy profesionálů, a po novém nalezení zdrojů se budovaly znovu od začátku.
- Využívat fondy EU pro financování integrace cizinců v ČR: promítnout priority Koncepce integrace cizinců (KIC) do výzev programů AMIF i ESF a angažovat odborníky zejména resortů MPSV a MŠMT , aby se podpoře integrace věnovali a sledovali její financování z EU.
- Slaďovat harmonogramy plánování výzev i realizace opatření a vyhodnocovat efekty intervencí napříč fondy a programy. Sledovat rovnoměrnost financování, zabránit pozdnímu nástupu financování a rychlému utrácení v posledních letech. Nastavit dobrou spolupráci mezi resortními garanty integrační politiky a řídícími orgány fondů. Zapojit zástupce regionální a místní samosprávy, neziskový sektor a experty.
Přečtěte si podrobněji:
- Manažerské shrnutí – červen 2021
- Shrnující leták – červen 2021
- Závěrečná evaluační zpráva – duben 2021
Projekty podle tematického zaměření a operačních programů
Počty podpořených osob v jednotlivých programech
Projekt byl realizován v rámci operačního programu Technická pomoc financovaného z Fondu soudržnosti EU