Matoucí a bezdůvodné zpřísňování dosud fungujícího zákona o státním občanství   

Matoucí a bezdůvodné zpřísňování dosud fungujícího zákona o státním občanství  

Na konci ledna 2021 prošla prvním čtením novela zákona o státním občanství, která v několika bodech zpřísňuje podmínky pro cizince, kteří chtějí získat české občanství. Tento zákon je poměrně nový a navrhovaná úprava je jeho první novelizací. I přes dosavadní funkčnost zákona chce Ministerstvo vnitra zkomplikovat nabývání občanství pro tzv. druhou generaci nebo zavést přestupkovou bezúhonnost ve vybraných kategoriích přestupků.

K jakému konkrétnímu zpřísnění by přijetím tohoto návrhu zákona došlo?

Nově by jedinci z tzv. druhé generace cizinců, tedy osoby ve věku 18-21 let, které v ČR pobývaly minimálně dvě třetiny doby od svých 10 let, přišli o možnost získat české občanství zjednodušeným způsobem a to prohlášením. Tito žadatelé strávili v České republice velkou část svého života a v mnoha případech se za považují za Čechy a Češky. Navrhovaná úprava by tak nabytí občanství prodražila a znamenala by významnou administrativní zátěž.

Návrh zákona se dále vztahuje na nabytí občanství pro osvojené děti. Podle nové úpravy by mohly získat české občanství pouze ty děti, které byly osvojeny rozhodnutím orgánů Evropské unie. Tento návrh je v rozporu s mezinárodním právem, jelikož nerespektuje bilaterální smlouvy o uznávání rozhodnutí, které Česká republika s některými třetími státy uzavřela. Podobně by dle nového návrhu nebylo uznáváno ani rozhodnutí cizích státních orgánů mimo státy EU ve věci určování otcovství, což opět porušuje mezinárodní právo.

Zákon také zavádí novou podmínku pro nabytí českého občanství a to přestupkovou bezúhonnost u vybraných kategorií přestupků. V tomto případě se opět jedná o nepřiměřené zpřísnění, jelikož jsou do těchto okruhů zahrnuty i bagatelní činy typu odhození žvýkačky na chodník či rušení nočního klidu. V případě, že by žadatel spáchal tento přestupek opakovaně, ztratil by možnost získat státní občanství. To je v ostrém kontrastu s faktem, že žadatel podmíněně odsouzený za nedbalostní trestní čin tuto možnost i nadále mít bude.

V případě přijetí novely by žadatelé o státní občanství museli k žádosti přiložit doklady prokazující výši životních nákladů. V návrhu zákona není ovšem nikde specifikováno, co to jsou „životní náklady“ a jakými doklady by se měly prokazovat. Tato nová povinnost by tak vedla k vyšší administrativní zátěži jak na straně žadatelů, tak na straně správních orgánů.

Více informací k jednotlivým bodům v dokumentu: Právní analýza zákona o státním občanství.docx

Více informací:

Klára Besuchet

koordinátorka právní skupiny Konsorcia

besuchet@migracnikonsorcium.cz