Podporujeme sbírku Pomoc dětem na útěku

Česká vláda, ztělesňovaná v tomto případě hlavně ministrem vnitra J. Hamáčkem, se v otázce relokací z přeplněných uprchlických táborů v Řecku zabarikádovala na odmítavých pozicích a zřejmě z nich nehodlá ustoupit, ať se děje co se děje. Nejspíš se tak děje proto, že veřejnost signalizuje vůči přijímání uprchlíků, včetně dětí, odmítavý postoj. Dokonce se zdá, že přirozený soucit a sounáležitost s lidmi v mimořádně těžké životní situaci se stává nežádoucím a mnoho Čechů své sympatie a ochotu pomáhat raději skrývá, aby se nestali terčem posměchu (za naivitu) nebo agrese (za ohrožování národní bezpečnosti).

Pomoc dětem na útěku je projekt, který cílí na materiální pomoc konkrétní neziskovce pečující o konkrétních 144 dětí. Ale zároveň má i velký symbolický potenciál, protože dává Čechům šanci ukázat vlídnější tvář, než je ta oficiální.
I proto vznikl (paradoxně) jako prosba adresovaná neziskové organizaci Iliaktida AMKE. Skupina aktivistů, reprezentovaná hlavně MUDr. Hanou Pospíšilovou, která v uprchlických táborech pracovala a situaci uprchlíků dobře zná (popsala ji například v rozhovoru pro DVTV), oslovila tuto řeckou organizaci působící na ostrově Lesbos, vysvětlila jim situaci v ČR a požádala je, zda by lidem žijícím v ČR pomohli být solidární,… že mnoho z nás Čechů by rádo pomohlo dětem v uprchlických táborech, ale že také chceme pomoct sami sobě a zařadit se po bok států, které v tom Řecko nenechají a které vyjadřují svou solidaritu. Zpočátku chtěli čeští aktivisté podporovat 40 dětí (o které požádalo Řecko naši vládu), ale vedení Iliaktidy nechtělo děti vybírat a odpovědělo, že „buď všechny, nebo nikoho“. A tak se do Česka dostal seznam 144 dětí, které potřebují pomoc.
Projekt se v současné době snaží vytvořit solidární skupinu, která bude těchto 144 dětí podporovat na řecké půdě. Zatím činí částka na dítě 30 euro na měsíc (ani málo ani moc) a snaha je přispět dětem například na na vzdělání, aby se naučily alespoň nějaký evropský jazyk, aby s nimi mohl mluvit psycholog, aby mohly k lékaři…..a těm nejmenším (6 měsíců), aby měly trochu lepší stravu. Všechno, co by mohlo těmto dětem rozšířit životní perspektivu, je nesmírně důležité, protože v tuto chvíli jsou jejich vyhlídky v Řecku nulové.
Spolek Pomoc dětem na útěku založil transparentní účet, a jakmile získá dostatek deklarovaných donorů, začne peníze vybírat. Prvotní záměr je jednoletý, ale pokud se osvědčí, bude pokračovat. Žádoucí je sledování osudů podporovaných dětí a vytvoření komunity, která je dokáže podpořit a bude je brát alespoň trochu „za své“.
Celý projekt je 100% neziskový a lidé, které ho podporují, dělají vše zadarmo ve svém volném čase.
Takže… do toho! Přispěvatelé jsou netrpělivě očekáváni na adrese pomocdetem2020@gmail.com 🙂 My v Konsorciu už jsme se přidali.