Návrh zákona tzv. Lex Ukrajina VII, který nyní čeká na druhé čtení v Poslanecké sněmovně, umožní části uprchlíků z Ukrajiny přejít z dočasné ochrany na jiné pobytové oprávnění - tzv. zvláštní dlouhodobý pobyt. Návrh však zároveň počítá s tím, že držitelé tohoto pobytu nebudou mít nárok na většinu nepojistných sociálních dávek. To se týká například rodičovského příspěvku, dávek v hmotné nouzi nebo příspěvku na péči.
I přesto, že držitelé zvláštního dlouhodobého pobytu budou v Česku ekonomicky aktivní mnoho let, budou řádně odvádět daně a přispívat do státního rozpočtu, nebudou v případě nenadálé sociální události dostatečně chráněni, jelikož nebudou moci ze sociálního systému podporu čerpat. Jinými slovy, svými odvody budou přispívat i na financování českého sociálního systému, ale sami na většinu dávek nedosáhnou. Již nyní je z dat MPSV přitom zřejmé, že příchozí z Ukrajiny svými odvody přispívají do státního rozpočtu více, než je na ně vydáváno. Zvláštní dlouhodobý pobyt je určen pro Ukrajince, kteří jsou v současné době finančně soběstační, ale bude udělován na dobu 5 let s možností prodloužení. Nelze tak vyloučit, že se jejich situace může v budoucnu změnit – například pokud vážně onemocní, stanou se zranitelnými nebo založí rodinu. V takovém případě by mohli mít potíže pokrýt své základní životní potřeby, ale nebudou mít nárok na dostatečnou pomoc od státu. Ačkoliv do systému v tom čase budou již několik let přispívat. Lidé v takové situaci budou proto nepřímo nuceni vrátit se i přes probíhající válečný konflikt zpět na Ukrajinu. Zřejmě totiž nebudou ani moci získat zpět dočasnou ochranu a tím i možný nárok na humanitární dávku. Jejich žádost o dočasnou ochranu bude vyhodnocena jako nepřijatelná, a to aniž by byl umožněn soudní přezkum takového rozhodnutí, což je v rozporu s Listinou základních práv EU (čl. 47) a směrnicí o dočasné ochraně (čl. 29).
Návrh zavádí rozdílné zacházení mezi držiteli zvláštního dlouhodobého pobytu a držiteli jiných dlouhodobých pobytů, jako jsou zaměstnanecké karty, dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny apod. Zatímco někteří cizinci, kteří splní podmínky (nejčastěji právě výkon zaměstnání po určitou dobu nebo oprávněný pobyt na území po určitou dobu), mají na dávky nárok, Ukrajinci se zvláštním dlouhodobým pobytem budou z této podpory vyloučeni, i když splní stejné požadavky.
Nevládní organizace na tento problém upozorňovaly ještě před předložením zákona poslancům, ale jejich výhrady nebyly vyslyšeny. Konsorcium se domnívá, že vyloučení držitelů zvláštního dlouhodobého pobytu z možnosti čerpat nepojistné sociální dávky není ospravedlnitelné a je neoprávněně diskriminační.