Výzva: migranti a koronavirus

Milí přátelé, urgentní otázka od českých nevládních organizací pomáhajících migrantům!


Doufáme, že jste všichni v pořádku a zdrávi a nějak se s nenadálou situací a restrikcemi spojenými s koronavirem zvládáte vypořádat. Protože situace cizinců může být mimořádně náročná, chtěli bychom vás požádat o pomoc s jejím mapováním.

Je možné, že v souvislosti s koronavirem se mnoho cizinců dostane do složité situace – v souvislosti s karanténou, uzavřením hranic, ale i možným propouštěním z fabrik. Chtěli bychom vás proto vyzvat ke sdílení dosavadních zkušeností a informací o tom, jak tato situace dopadá na cizince pracující a pobývající v Česku.

Následně rádi bychom vstoupili do kontaktu s MV a byli jim konstruktivním partnerem v řešení situace – i pro to však potřebujeme co nejpřesnější znalost situace.

Pár základních otázek do terénu:

  • Byli jste vy nebo někdo z vašich známých propouštěni z práce kvůli situaci s koronavirem? Jak jste vy nebo vaši známí řešili situaci v případech, kdy nebylo možné vycestovat (uzavření hranic), přestalo platit zdravotní pojištění atd?

 

  • Nemůžete kvůli karanténě řešit svůj pobytový status? MV píše, že „Cizinci, kteří se v okamžiku vyhlášení nouzového stavu nacházeli na území České republiky legálně, mohou dále setrvat na území po dobu trvání nouzového stavu bez nutnosti řešit svoje pobytové záležitosti“ – jak to ale bude v praxi vypadat, je zcela nejisté, například, jak to bude komunikováno s policií?

 

  • Jste Euroobčan, který je v současnosti mimo území ČR, nemáte zde přechodný pobyt, a proto nemůžete vstoupit do ČR byť tu jste zaměstnáni či mate rodinu?

 

  • Máte informace o narůstající agresi či diskriminaci vůči cizincům? O dalších problémech, se kterými se cizinci potýkají v současné situaci, např. vzhledem k jazykové bariéře, komerčnímu pojištění…?

 

  • Jaké informace Vám teď nejvíce chybí jako cizinci žijícímu v ČR (informace je obtížné dohledat, nejsou důvěryhodné, nejsou dostupné v potřebném jazyce)? Jaké služby byste teď nejvíce potřebovali (právní, sociální nebo psychologické poradenství, pomoc s nákupem potravin nebo léků aj.)

 

Předem moc děkujeme za Vaše odpovědi na email tulupova@migracnikonsorcium.cz

V nejbližší době pro Vás připravíme užitečné materiály a odpovědi na Vaše otázky. Nezapomeňte že řada nevládních neziskových organizací i teď poskytuje poradenství a pomůže v kritické situaci!
A pozor, pokud Vás chce zaměstnavatel propustit nebo předčasně přerušit Vaši pracovní smlouvu, nic nepodepisujte bez právní konzultace!
Konsorcium nevládních organizací pracující s migranty v ČR