Mladen Grebo

Odkud pocházíš? Co tě přivedlo do ČR?

Pocházím z Bosny a Hercegoviny, ze Sarajeva. Do ČR mě bohužel přivedla válka v bývalé Jugoslávii.

 

Kdy nastal ten moment, kdy sis řekl, že jsi v Česku doma?

Je těžké určit přesný moment. Ono se to totiž za ty roky stalo postupně. A je sice pravda, že jsem doma víc v Česku, ale i ten Balkán stále ještě cítím jako svůj částečný domov. Nebo aspoň domov, který jsem před lety opustil.

 

Co tě nejvíc těší na tvé práci stratéga v reklamce?

Rozmanitost a to, že je skoro každý projekt trochu jiný, klienti jsou z jiných odvětví, tak se člověk zároveň i dozvídá spoustu zajímavých věcí. Navíc se člověk musí vžít do situací a přemýšlení spotřebitelů, tak je zajímavé na chvíli přemýšlet i jako někdo jiný.

 

Co máš na Česku nejraději a proč?

Řadě lidí se to asi nezdá, ale je tady poměrně velký pořádek a uspořádání, které dodávají pocit jistoty. Člověk přesně ví takové maličkostí jako kdy mu pojede tramvaj až po to, že dostane špičkové vzdělání či lékařskou péči, aniž by za to musel zaplatit velké peníze.

 

Existuje v kultuře tvoji rodné země něco, čemu by se podle tebe mohli Češi přiučit?

Řekl bych asi rodinná soudržnost, která je u na Balkáně o dost silnější. Pak často i pohostinnost a sousedské vztahy. V ČR není výjimkou, že lidé své sousedy vůbec neznají nebo maximálně jen zdraví na chodbě. U nás je přitom běžné, že se sousedé mezi sebou kamarádi a vzájemně navštěvují.