Elmira Lyapina

Odkud pocházíte? Co vás přivedlo do ČR?

Jsem Tatarka z Ruského Povolží. Přijela jsem do Česka před 15 lety za studiem a získala jsem tu titul PhD z mezinárodního práva.

 

Kdy nastal ten moment, kdy jste si řekla, že jste v Česku doma?

Upřímně, nevím, kdy nastal ten moment, asi až když jsem se ocitla na delší dobu v Rusku, jsem pochopila, že se moje mentalita změnila.

 

Co Vás nejvíc těší na Vaší práci?

Přednáším o právech migrantů a poskytuji poradenství mezinárodním společnostem v oblasti podnikání a práva. Ráda lidem pomáhám najít řešení v obtížné situaci, ráda se dělím své znalosti a zkušenosti a nikoho přitom neposuzuji podle původu. Jsem také předsedkyní spolku KITAP, z.s. (www.kitap.cz), pomocí kterého se rozvíjí interkulturní dialog mezi Čechy a představiteli turkických národů

 

Co máte na Česku nejraději a proč?

Na českém národě se mi líbí smysl pro humor, empatie k jiným malým národům, surrealistické vnímání reality a pragmatické myšlení. 

 

Existuje ve v kultuře vaší rodné země něco, čemu by se podle vás mohli Češi přiučit? 

Ohledně toho, čemu by se mohli Češi přiučit, tak na to není jednotná odpověď. V multikulturní společnosti každý se něčemu přiučí, a to bez ohledu na původ. Lidi jsou různí, občas si u nějakého představitele Českého národa všimnu to, co si považuji u představitele svého národa za samozřejmost ... Každý člověk je jiný, ale třeba ze své rodiny (ne národa jako takového) bych řekla to pohostinství, trpělivost, úcta, zejména k starší generaci, pevnější rodinné vztahy...